آزادسازی واردات لوازم برقی خانگی و وسایل گازسوز؛ اما با چه شرطی؟! (به روز رسانی: اظهارات ضد و نقیض مقامات)


پس از چندین سال ممنوعیت، سرانجام دولت با آزادسازی مشروط واردات لوازم خانگی موافقت کرد. بر اساس بخشنامه مصوب هیات وزیران، مجوز واردات لوازم و تجهیزات برقی و گاز سوز دارای دو رده بندی انرژی صادر شد تا فقط لوازم و تجهیزات برقی و گازسوز کم مصرف مجاز به ورود باشد. کشور. جزئیات بیشتر را در شهر سخت افزار بخوانید.

در همین راستا معاون اول رئیس جمهور بخشنامه مصوب هیات وزیران در خصوص صدور مجوز واردات لوازم و تجهیزات الکتریکی و تجهیزات گازسوز (لوازم خانگی) با استاندارد انرژی و برچسب انرژی که دارای دو بالاترین است را ابلاغ کرد. فقط رتبه بندی انرژی

در متن این بخشنامه آمده بود که هیات وزیران در جلسه ۲۴ شهریور ۱۴۰۲، پیشنهاد شماره ۵۶۵۸۰ مورخ ۱۰ بهمن ماه ۱۴۰۲ سازمان ملی استاندارد ایران را بر اساس ماده ۱۳۸ این نظام تصویب کرد. بند (4) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 17/5/1388 در نامه شماره 94035 ت. 42400 به تصویب رسید و به شرح زیر اصلاح می شود.

4- واردات لوازم و تجهیزات برقی و تجهیزات گازسوز تنها مشمول مفاد اجرای اجباری استاندارد مصرف انرژی و برچسب فقط با دو بالاترین طبقه بندی انرژی و بر اساس آخرین ویرایش استاندارد ملی مصرف انرژی برق خانگی است. و تجهیزات انرژی گاز مشمول مقررات اجرایی اجباری بوده و واردات دستگاه های مذکور با رتبه انرژی پایین ممنوع می باشد.

واردات را آزاد کنید تا کالاهای ایرانی رقابتی شود!

واردات را آزاد کنید تا کالاهای ایرانی رقابتی شود!

پیش از آن وزیر کشور (صنعت، معدن و تجارت) اخیرا اعلام کرده بود که برای رقابتی شدن کالاهای ایرانی، پس از پنج سال با رعایت تعرفه های مناسب، امکان واردات مجدد لوازم خانگی وجود دارد.

  ال جی از سه ساندبار جدید، از جمله یکی با صدای فراگیر 15 کانالی، رونمایی کرد

در این رابطه بخوانید:

– واردات لوازم خانگی کره ای به کشور ممنوع شد
واردات لوازم خانگی کره ای برای مرزنشینان نیز ممنوع شده است

وی اعلام کرده بود برای رقابتی شدن کالاهای ایرانی مجوز واردات لوازم خانگی خارجی با تعرفه مناسب را صادر می کند. وزیر صامت گفت: باید به سمتی برویم که به مردم فرصت انتخاب بدهیم و در عین حال صنایع را رقابتی تر کنیم.


به روز شده در 22 دسامبر 1402 ساعت 16:30

اظهارات ضد و نقیض مسئولان درباره واردات لوازم خانگی

چندی پس از انتشار خبر آزادسازی واردات لوازم خانگی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران به این موضوع واکنش نشان داد و گفت که واردات لوازم خانگی آزاد نشده است. وی تنها تغییری که در واردات این اقلام رخ داده این است که در واردات لوازم برقی و گازسوز که واردات آن از قبل آزاد بود، طبقه بندی انرژی مطرح شد و در واردات لوازمی مانند تهویه مطبوع که کلاس انرژی آنها حداقل به A ارتقا یافته است، محدود است. این قانون شامل تجهیزات این وسایل مانند موتور یخچال و فریزر، پمپ ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و غیره می شود.

از سوی دیگر مهدی الزغمی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که واردات لوازم خانگی محدود و تنها به کالاهایی مرتبط می شود که مصرف انرژی را بهبود می بخشد.

وی گفت: نماینده ذی صلاح در وزارت امنیت باید در خصوص واردات لوازم خانگی شفاف سازی کند و جزئیات واردات لوازم خانگی بسته به نوع لوازم خانگی و اینکه هدف آنها بهبود فرآیند انرژی است متفاوت است. حالا اگر بگویید واردات آزاد شده است، ممکن است برای همه گروه های کالایی صادق نباشد.

  ریزر مجموعه ای ویژه را با الهام از کیت هرینگ فقید راه اندازی کرده است

منبع: https://www.shahrsakhtafzar.com/fa/news/48683-electric-and-gas-appliances-import