اینتل خط پردازشی جدید Meteor Lake ‘Core Ultra’ را راه اندازی کرد که هوش مصنوعی و Arc را به لپ تاپ های فوق نازک می آورد.


اینتل پردازنده‌های جدید Meteor Lake “Core Ultra” را معرفی کرد که هوش مصنوعی و Arc را به لپ‌تاپ‌های فوق نازک می‌آورد.

اینتل به طور رسمی نسل بعدی پردازنده های خود را در جریان خود عرضه کرد هوش مصنوعی در همه جا رویداد، و تمام جزئیات در مورد جدید فوق هسته ای پردازنده های موبایل که بخشی از دریاچه شهابی تراز ، همچنین نشان دهنده تغییر نسبت به سنت است سری پایه “i” و همچنین یک جهش به جلو در طراحی تراشه اینتل، با استفاده از a معماری مبتنی بر چیپست که توزیع وظایف بین چیپست های مختلف را بهینه می کند و باعث بهره وری انرژی بهتر و عملکرد بهتر می شود.

به گفته اینتل، هسته Ultra 7 165Hارائه می دهد a 11% بهبود عملکرد چند رشته ای نسبت به پردازنده های لپ تاپ مشابه، مانند AMD Ryzen 7 7840U، Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3 (نباید با اسنپدراگون الیت که به تازگی راه اندازی شده اشتباه گرفته شود تراشه M3 اپل. همچنین ارائه می دهد کاهش 25 درصدی مصرف انرژی مربوط به اینتل Core i7-1370P و به خود می بالد تا اینکه مصرف انرژی 79 درصد کمتر که Ryzen 7 7840U تحت شرایط مشابه، آن را به ویژه برای طراحی های لپ تاپ فوق نازک مناسب می کند.

اعتبار تصویر: اینتل

یک اضافه شده جدید به تمام پردازنده های موجود در این محدوده است واحد پردازش عصبی (NPU)که آن را آسان تر می کنند شتاب هوش مصنوعی کم مصرف و وظایف را از CPU/GPU تخلیه می کند. این ویژگی قابلیت‌های مبتنی بر هوش مصنوعی مانند تاری پس‌زمینه، ردیابی چشم و کادربندی تصویر را بهبود می‌بخشد، به ویژه برای مدل‌های هوش مصنوعی مانند Stable Diffusion مفید است. در اینجا بیشتر در مورد معماری Meteor Lake اینتل Core Ultra خواهید آموخت تا بهتر درک کنید که چرا این پردازنده جدید اینتل بسیار بیشتر از پیشنهادات قبلی متفاوت است.

  والپیپرهای گوگل پیکسل 8 با کیفیت اصلی (دانلود)

برای بزرگنمایی کلیک کنید.  اعتبار تصویر: اینتل

سپس وجود دارد Ultra 9 185H Core، گل سرسبد محدوده. این پردازنده شامل 16 قلب و 22 رشتهشامل شش هسته عملکرد (P)، هشت هسته کارآمد (E)و دو هسته کم مصرف در یک “جزیره کم قدرت”. این جدیدترین هسته‌ها برای مدیریت کارآمدتر بارهای کاری کم‌تر و در نتیجه افزایش عمر باتری اختصاص داده شده‌اند. تراشه همچنین دارای یک ساعت به 5.1 گیگاهرتز افزایش یافته است و یکی پردازنده گرافیکی Arc یکپارچه با هشت هسته Xe. معماری جدید Xe LPG این تراشه نه تنها عملکرد را در ولتاژهای پایین‌تر بهبود می‌بخشد، بلکه از فناوری ارتقاء مقیاس XeSS اینتل و ردیابی پرتو برای فعال ، بازی‌های 1080p پشتیبانی می‌کند.

برای بزرگنمایی کلیک کنید.  اعتبار تصویر: اینتل

توان مصرفی هر پردازنده ممکن است حداقل به نظر برسد، اما وقتی آن را به درصد صرفه جویی تقسیم کنید، صرفه جویی در معماری جدید بسیار مشهود می شود.  (اعتبار تصویر: اینتل)

انتظار می رود پردازنده Core Ultra 9 185H در سال 2024 در دسترس باشد، اما اینتل در حال حاضر اکثر تراشه های دیگر Meteor Lake خود از جمله Core Ultra 7 165H را عرضه کرده است. محدوده همچنین شامل Ultra 7 165U Core، هسته اولترا 5 135Hو Ultra 5 135U Core، بین دیگران. ذکر این نکته ضروری است که تراشه های سری H همراه با پردازنده گرافیکی Arc یکپارچه، در حالی که جدی پردازنده ها به گرافیک یکپارچه اینتل مجهز شده اند. بنابراین اگر به دنبال یک لپ‌تاپ با یکی از این تراشه‌های جدید هستید و می‌خواهید عملکرد خوب بازی 1080p داشته باشید، حتماً به دنبال علامت “H” در برگه مشخصات لپ‌تاپ باشید.

برای بزرگنمایی کلیک کنید.  اعتبار تصویر: اینتل

صحبت از لپ تاپ شد. چندین سازنده قبلاً به سرعت تراشه Core Ultra جدید اینتل را پذیرفته اند. MSI را معرفی کرد Studio IA Prestige 16 لپ تاپ و 13 اینچی Prestige AI Evo مدل. علاوه بر این، ایسوس، سامسونگو لنوو لپ‌تاپ‌های مجهز به این پردازنده‌ها را معرفی کرده‌اند که تنظیمات و گزینه‌های قیمتی متنوعی را ارائه می‌دهند.

  AMD قدرت کارت گرافیک RX 7900 XTX را با نصف قیمت به شما می دهد

گیگابایت همچنین لپ‌تاپ‌های جدیدی را با تمرکز بر روی بازی با تراشه‌های جدید اینتل عرضه می‌کند Aore 17 و آئوره 15.

در عصری که هوش مصنوعی و بهره وری انرژی به طور فزاینده ای اهمیت پیدا می کنند، و نه فقط از نظر تعداد هسته و سرعت ساعت، سری Core Ultra اینتل بسیار بیشتر از یک مجموعه جدید از پردازنده ها است. این آغازی جدید برای غول فناوری است زیرا همچنان در برابر رقابت شدید AMD، Qualcomm و NVIDIA ادامه می‌دهد.

در ادامه بخوانید:

1) شیرجه رفتن عمیق در پردازنده های جدید Meteor Lake
2) ما از کارخانه ای که نسل بعدی پردازنده های Meteor Lake را مونتاژ می کند بازدید کردیم
3) اینتل آغازگر عصر AI PC است
4) فناوری صفحه نمایش هوشمند جدید به زودی در لپ تاپ شما در دسترس خواهد بود تا 24 درصد در عمر باتری صرفه جویی کند.
5) اینتل روی بسترهای شیشه ای برای تراشه های با کارایی بالا در آینده شرط بندی می کند

منبع: https://www.hardwarezone.com.sg/tech-news-intel-launches-new-meteor-lake-core-ultra-processors-bringing-ai-and-arc-ultrathin-laptops