جزئیات بیشتر در مورد هسته گرافیکی Adreno X1 در Qualcomm Snapdragon منتشر شد

جزئیات بیشتر در مورد هسته گرافیکی Adreno X1 در Qualcomm Snapdragon منتشر شد

کوالکام در زمان معرفی پردازنده های اسنپدراگون X نخبگان و XPlus اعلام کرد که آنها یک هسته گرافیکی جدید با عنوان خواهند بود آدرنال X1 Armed اگرچه در آن زمان اطلاعات زیادی از قابلیت ها و ویژگی های این هسته گرافیکی جدید در دسترس نبود، اما این شرکت در آستانه عرضه این پردازنده ها جزئیات بیشتری را در مورد آن منتشر کرد.

هفته آینده اولین دسته از لپ تاپ های مجهز به دو پردازنده اسنپدراگون عرضه می شود X نخبگان و XPlus در بازارها و در نهایت سیستم عامل ویندوز در قالب نسل جدیدی از پردازنده ها عرضه شود بازو در دسترس کاربران قرار گیرد. در آستانه عرضه این محصولات، ساعاتی پیش کوالکام جزئیات جدیدی از هسته گرافیکی این پردازنده ها منتشر کرد که آن را نام برد. آدرنال X1 می دانیم منتشر شده است. این شرکت همچنین اعلام کرد که در آینده از کلاس جدیدی از این هسته های گرافیکی در پردازنده های خود استفاده خواهد کرد که ویژگی ها و قابلیت های بهتری دارند.

آدرنال X1-1.jpg

مطابق با کارت های ویدئوییکوالکام دیشب این خبر را اعلام کرد آدرنال X1 این اولین نسل از این هسته های گرافیکی اختصاصی در پردازنده های اسنپدراگون است X نخبگان و XPlus استفاده خواهد شد. در ماه های آینده شاهد رونمایی از هسته های گرافیکی جدید خواهیم بود X2 و X3 نامگذاری خواهد شد و سطح جدیدی از قدرت و عملکرد را در اختیار کاربران خود قرار خواهد داد.

کوالکام همچنین بهترین پیکربندی این هسته گرافیکی را با این عنوان اعلام کرد X1-85 با شش هسته سایه زن یا سایه بان او و نیرو 1536 FP32 Alu در اختیار اوست. این شرکت همچنین اعلام کرد که این هسته گرافیکی در بهترین حالت می تواند عملکردی تا 4.6 ترافلاپس را نمایش دهد و در نتیجه بیش از 72 میلیون پیکسل داده در ثانیه را پردازش کند.

  کنترلر بازی موبایل Razer Kishi Ultra با iPad Mini و PC سازگار بوده و شامل هاپتیک می باشد

آدرنال X1-2.jpg

آدرنال X1-3.jpg

گرافیک پایه آدرنال X1 و همچنین با آخرین نسل رابط های برنامه نویسی (API) دوست دارد DirectX 12.1 (با مدل سایه بان 6.7) DirectX 11، Vulcan 1.3 و همچنین OpenCL 3.0 کاملا سازگار است. با این ویژگی، توسعه دهندگان بازی و نرم افزار می توانند از این هسته گرافیکی برای اهداف و کاربردهای مختلف استفاده کنند.

کوالکام نیز با انتشار تصاویری از عملکرد هسته گرافیکی اعلام کرد آدرنال X1 با پردازنده موبایل Core Ultra 7 155H مقایسه: این پردازنده اینتل دارای هشت هسته است XE او هست. همانطور که کوالکام ادعا می کند، هسته اصلی گرافیک است آدرنال X1 با همین میزان مصرف انرژی، این پردازنده اینتل 67 درصد عملکرد گرافیکی بهتری ارائه می دهد. این هسته همچنین قادر است 62 درصد انرژی کمتری نسبت به پردازنده مصرف کند Core Ultra 7 155H رسیدن به حداکثر قدرت گرافیکی

آدرنال X1-4.jpg

آدرنال X1-5.jpg

در تصویری دیگر می توانید عملکرد پردازنده اسنپدراگون را مشاهده کنید X نخبگان با هسته گرافیکی آدرنال X1 در حین اجرای بازی ها مشاهده شد. کوالکام اعلام کرده است که نتایج این بنچمارک هنگام اجرای بازی ها مشخص است 1080p ثبت شده است و به عنوان هسته گرافیکی شناخته می شود آدرنال X1 می تواند بسیاری از بازی ها را با نرخ فریم بهتر از CPU اجرا کند Core Ultra 7 155H اینتل پیاده سازی کرد. از سوی دیگر، رسیدن به این نرخ فریم با یک اینفوگرافیک یکپارچه بسیار خوب به نظر می رسد.

کوالکام نیز امروز برنامه جدیدی را معرفی کرد کنترل پنل آدرنو فاش کرد که منحصراً روی بهبود بازی‌ها و درایورهای خود کار می‌کند. این برنامه قرار است به روز رسانی های ماهانه دریافت کند که عملکرد بازی را بهبود می بخشد. قبل از آن، ما شاهد انتشار این به‌روزرسانی‌ها و همچنین درایورهای دیگر شرکت‌های بزرگ کارت گرافیک بودیم.

  Logitech Zone Wireless 2 یک Zone Vibe Wireless “بزرگسال” با حذف نویز هوش مصنوعی است.

منبع: https://www.shahrsakhtafzar.com/fa/news/graphic-card/51239-qualcomm-adreno-x1-gpu-windows-arm-laptops