چینی ها سریع ترین ابررایانه خود به نام Tianhe Xingyi را معرفی کردند


چینی ها به تازگی از جدیدترین و سریع ترین ابر رایانه خود به نام Tianhe Xingyi رونمایی کرده اند. این ابر رایانه سریعتر از ابررایانه Tianhe-2 است که چندین سال است در صدر فهرست بهترین ابر رایانه های جهان قرار دارد. در ادامه این مقاله با ابرکامپیوتر تمام چینی Tianhe Xingyi از شهر سخت افزار بیشتر آشنا می شویم.

مرکز ملی ابرکامپیوتر چین (NSC) در یک رویداد خبری از جدیدترین ابررایانه خود به نام Tianhe Xingyi رونمایی کرد. البته مشخصات کامل این ابرکامپیوتر اعلام نشده است، اما چینی ها مدعی هستند که Tianhe Xingyi از ابرکامپیوتر قدرتمند Tianhe-2 قدرتمندتر است.

Tianhe Xingyi;  اولین ابرکامپیوتر کاملا چینی!

Tianhe Xingyi; اولین ابرکامپیوتر کاملا چینی!

ظاهرا ابررایانه Tianhe Xingyi بر اساس معماری چینی و بر اساس اعلامیه توسعه یافته است com.interestengineering قابلیت های این ابر رایانه در زمینه هایی مانند قدرت محاسباتی، کارایی شبکه و عملکرد برنامه بسیار بهتر از Tianhe-2 است.

البته اگر این ادعا درست باشد، Tianhe Xingyi در میان ده ابررایانه برتر دنیا قرار می گیرد که بدون کمک آمریکایی ها ساخته شده اند. ابرکامپیوتر Tianhe-2 به مدت سه سال در صدر فهرست باقی ماند تا اینکه به دلیل تحریم های دولت آمریکا آرام آرام جایگاه خود را از دست داد، اما همچنان در بین 10 ابررایانه برتر جهان قرار دارد.

در این رابطه بخوانید:

– اولین ابر کامپیوتر exascale چین با 40 میلیون هسته و 5 اگزافلاپس قدرت محاسباتی در راه است.
اینتل موفق به نصب ابررایانه Aurora شد که شامل 21000 پردازنده و 63000 واحد پردازش گرافیکی است.

مسابقه تسلیحاتی برای ساخت ابررایانه‌های اگزا اسکیل همه را مجبور می‌کند تا منابع خود را سرمایه‌گذاری کنند تا اول شوند. چین به عنوان یک ابرقدرت اخیرا برنامه توسعه ابررایانه های قدرتمند را در دستور کار خود قرار داده است تا بتواند از رقبای اصلی خود در این زمینه عقب بماند.

  آیفون 15 و آیفون 15 پرو تعداد چرخه های باتری را نمایش می دهند

پیش از این اعلام شده بود که چین به دنبال رونمایی از اولین ابررایانه Exa خود است. ظاهراً این ابررایانه نسل Sunway قرار است جایگزین Sunway TaihuLight شود که دارای 40 میلیون هسته و 5 اگزافلاپس قدرت پردازشی است.

منبع: https://www.shahrsakhtafzar.com/fa/news/48631-china-unveils-fastest-homegrown-supercomputer