AMD همچنین از هوش مصنوعی برای افزایش کیفیت و نرخ فریم بازی ها استفاده می کند


در یک معامله بزرگ برای گیمرها، AMD رسما اعلام کرد که یک نسخه مبتنی بر هوش مصنوعی از فناوری FSR خود در راه است و جنگ DLSS انویدیا را به عهده می گیرد. نسخه فعلی FSR بر خلاف فناوری انویدیا متکی به روش های سنتی ارتقاء مقیاس است و همین ویژگی باعث شده که کیفیت پایین تری نسبت به DLSS داشته باشد.

در سال 2021، تیم قرمز AMD FidelityFX Supersolution را معرفی کرد که دو سال پس از DLSS راه اندازی شد. نسل اول FSR مبتنی بر ارتقای فضایی بود و علیرغم کیفیت پایین، متن باز، آسان و سازگار با پلتفرم های مختلف بود. نسل دوم یا FSR2 با تکیه بر فناوری جابجایی زمان کمی پیشرفته تر و کیفیت بهتری داشت.

دقت برتر FidelityFX با هوش مصنوعی

این واقعیت که FSR از هوش مصنوعی استفاده نمی کند به این معنی است که به هسته های هوش مصنوعی جداگانه نیاز ندارد و این دقیقاً تفاوت FSR با DLSS و XeSS است که از هوش مصنوعی برای کاهش نویز ناشی از افزایش مقیاس زمانی استفاده می کنند. انویدیا از هسته های Tensor استفاده می کند و اینتل از دستورالعمل های ویژه ای برای این منظور استفاده می کند، در حالی که AMD هیچ هسته اختصاصی برای این منظور ندارد.

تکنولوژی FSR

خبر خوب این است که به نظر می رسد AMD هنوز ایستاده نیست و در حال توسعه الگوریتم های مبتنی بر هوش مصنوعی برای بالا بردن سطح بازی است. این خبر را مارک پاپرمایستر، مدیرعامل تیم قرمز منتشر کرده است اعلام.

به گفته این مدیر تیم قرمز، آنها در آینده فناوری ارتقاء مبتنی بر هوش مصنوعی را منتشر خواهند کرد. در حال حاضر مشخص نیست که آیا FSR به هوش مصنوعی تغییر خواهد کرد یا اینکه نسخه جداگانه ای برای ارتقاء AI خواهیم دید.

  ایجاد یک دیسک نوری با ظرفیت پتابیت معادل 10000 دیسک Blu-ray

متأسفانه در حال حاضر اطلاعات بیشتری در مورد فناوری جدید AMD وجود ندارد، با این حال این امکان وجود دارد که از الگوریتم های یادگیری ماشینی برای کاهش عیوب ناشی از ارتقاء مقیاس استفاده کند. انویدیا دقیقاً همین کار را در DLSS2 انجام داده است که نتایج خوبی به دست آورده است.

همچنین هنوز نمی دانیم که آیا هوش مصنوعی FSR در محصولات آینده به هسته های سخت افزاری متکی خواهد بود یا اینکه با سخت افزار فعلی نیز کار خواهد کرد.

منبع: https://www.shahrsakhtafzar.com/fa/news/graphic-card/49887-amd-ai-powered-upscaling-2024