Ultra HD چیست؟ تفاوت بین UHD و 4K چیست؟


اصطلاحات فوق العاده شفاف و 4K امروزه این دستگاه ها مترادف با تلویزیون های Ultra HD شده اند و حتی سازندگان نیز به جای یکدیگر از آن ها استفاده می کنند. با این حال، تفاوت های جزئی بین این دو اصطلاح وجود دارد که علاقه مندان به صدا و تصویر و مصرف کنندگان عادی باید از آن آگاه باشند. در این مقاله تفاوت ها و شباهت های این دو اصطلاح را توضیح داده ایم و تفاوت آن ها را به شما می گوییم 4K و فوق العاده شفاف چیست؟

برای بسیاری از شما، ممکن است این سوال حتی امروز در مورد این اصطلاح پیش آمده باشد فوق العاده شفاف و 4K چرا در جاهای مختلف با یک معنی به کار می روند و آیا این دو کلمه مترادف هستند؟ اگر در این زمینه سردرگم هستید، در این مقاله از شهر سخت افزار سعی می کنیم این دو اصطلاح پرکاربرد در دنیای صدا و تصویر را برای همه قابل درک تر کنیم. بنابراین، در اینجا راهنمای کامل برای مقایسه است فوق العاده شفاف و 4K ما آنها را گردآوری کرده ایم تا بتوانید کاربرد صحیح این دو عبارت را با بیان دقیق مشخص کنید.

بنابراین، ابتدا در مورد مفهوم وضوح فوق العاده شفاف بیایید به طور خلاصه صحبت کنیم و حل کنیم 4K ما همچنین تفاوت های کلیدی بین این دو را توضیح خواهیم داد و توضیح خواهیم داد که چرا انتخاب تصمیم برای مصرف کنندگان مهم است. علاوه بر این، راهنمایی در مورد هزینه و در دسترس بودن مطالب فوق العاده شفاف و 4K ما آن را در خدمات پخش ارائه خواهیم داد.

فهرست مطالب این مقاله:

وضوح UHD چیست؟
چرا UHD گاهی اوقات 4K نامیده می شود؟
4K به چه معناست؟
تفاوت بین وضوح UHD و 4K چیست؟
بین UHD یا 4K انتخاب کنید
چه چیزی را بیشتر تماشا می کنیم؟
هزینه انتخاب یک تلویزیون UHD یا 4K چقدر است؟
نتیجه
پاسخ به سوالات متداول

تفاوت بین 4K و UHD را مرور کنید

دقت فوق العاده شفاف چیست؟

فوق العاده شفاف عبارت را کوتاه کنید وضوح فوق العاده شفاف این فناوری به معنای دقت بسیار بالا، نسل بعدی است کیفیت بالا این تصاویر با کیفیت بالا و تجربه بصری فراگیرتری را برای مصرف کنندگان فراهم می کند. فوق العاده شفاف نام رسمی تصمیم 2160 ص یعنی محتوا با وضوح 3840 در 2160 پیکسل ارائه می شود که چهار برابر وضوح است. کیفیت بالا (استاندارد در حال حاضر 1920 در 1080 پیکسل است).

  سری گلکسی اس 24 سامسونگ: مقایسه طرح های قرارداد M1، Singtel و Starhub

شاید این اصطلاح فوق العاده شفاف من آن را در تبلیغات تلویزیونی دیده ام. دلیل این امر این است که در حال حاضر تلویزیون های مدرن بسیاری وجود دارد فوق العاده شفاف این امکان را به شما می دهد تا محتوا را با وضوح بسیار بالا تماشا کنید. و همچنین نسبت تصویر (نسبت عرض به طول تصویر در نما) فوق العاده شفاف با چیزهایی مثل 4K و کیفیت بالا متفاوت است و اکثر دستگاه ها در حال حاضر دارای نسبت تصویر 1.78:1 هستند.

تفاوت بین 4k و UHD

چرا گاهی اوقات به فوق العاده شفاف، 4K تحت عنوان؟

دلایل متعددی برای این امر وجود دارد. یکی از دلایل اصلی که گاهی منجر به فوق العاده شفاف، 4K با این حال، آنها اهداف بازاریابی هستند. بیشتر اوقات، مصرف کنندگان تلویزیون هایی را که در ذهن دارند خریداری می کنند Ultra HD 4K می خرند؛ زیرا از نظر ظاهری بسیار شبیه هم هستند. با این حال، آنها متوجه نمی شوند که این دو اصطلاح به صنایع مختلف دیجیتال اشاره دارد.

دلیل دوم قرار گرفتن فوق العاده شفاف در این دسته 4Kاین سادگی است. برای تبلیغ کنندگان و تولیدکنندگان ساده تر است که محصولات خود را تبلیغ کنند 4K سازگار تا وارد شدن به پیچیدگی های تفاوت فوق العاده شفاف و 4K اگرچه این ممکن است عجیب به نظر برسد، اما این دو دقیقاً وضوح یکسانی برای بازار نمایشگر دارند. پس این منطقی به نظر می رسد.

UHD یا 4K

4K معنی آن چیست؟

حالا که فهمیدم فوق العاده شفاف چیست، بیایید در مورد این مفهوم صحبت کنیم 4K او صحبت می کند. به زبان ساده 4K به تلویزیونی با 4000 پیکسل در سراسر صفحه اشاره دارد. تصمیم مشترک 4K برای بازار مصرفی که احتمالاً با آن سر و کار دارید، 3840 x 2160 پیکسل است. با این حال، صنعت سینما و پروژکتور از وضوح 4096 در 2160 پیکسل استفاده می کند. حرف ک که در 4K مخفف “کیلویعنی هزار.

این روزها ترم 4K ما آن را در رسانه های مدرن بسیار می شنویم، جایی که این اصطلاح برای توصیف نمایشگرهای با کیفیت فوق العاده بالا و دستگاه های سازگار مانند کنسول های بازی استفاده می شود. خدمات استریم نیز از این اصطلاح هستند 4K استفاده کنید، زیرا بسیاری از پلتفرم ها تجربه می کنند 4K در دسترس کاربران آن است.

تفاوت بین وضوح فوق العاده شفاف و 4K چیست؟

پس از مطالعه بخش های بالا، ممکن است این سوال نیز برای شما پیش بیاید: تفاوت بین دقت استاندارد این دو عبارت چیست و چرا ما از این اصطلاحات مترادف استفاده می کنیم؟ از نظر تفاوت، در بسیاری از موارد نباید از این دو عبارت استفاده کرد فوق العاده شفاف و 4K جداگانه اما دلیل تفاوت این اصطلاحات فقط به بازار مصرف بستگی دارد. ولی 4K و فوق العاده شفاف آنها به تصمیمات مختلفی اشاره می کنند. برای بازار این پیشنهاد شامل کامپیوترهای رومیزی، تلویزیون و دیوار تصویری استاندارد شما می شود، فوق العاده شفاف و 4K آنها دقیقا همان رزولوشن دارند که 3840 x 2160 پیکسل است.

تفاوت بین UHD و 4K در دوربین گوشی

ولی، 4K در صنعت سینمای دیجیتال به وضوح کاملاً متفاوتی اشاره دارد که در حال حاضر 4096 در 2160 پیکسل است. این وضوح 256 پیکسل از گزینه ها است فوق العاده شفاف برای این بازار گسترده تر است. سینمای دیجیتال به دلیل تفاوت در دستگاه های نمایشگر باید بین این گزینه ها تمایز قائل شود. 4K در سینمای دیجیتال استفاده از نسبت‌های تصویر مسطح ضروری است (مرحله) و جادار (دامنه) که به ترتیب 1.85:1 و 2.39:1 هستند. این تفاوت به این دلیل است که نسبت‌های مسطح و عریض وضوح پیکسل‌های متفاوتی دارند. وضوح تصویر تخت 3996 در 2160 پیکسل و وضوح تصویر صفحه عریض 4096 در 1716 پیکسل است.

  فقط مدل های آیفون 14 و بالاتر مسدود شده اند

تفاوت بین 4K و UHD

بین را انتخاب کنید فوق العاده شفاف یا 4K: چقدر برای مصرف کنندگان مهم است؟

واقعیت این است که علیرغم تفاوت های فراوان در دقت و عملکرد ذکر شده در بالا، برای مصرف کنندگان اهمیت چندانی ندارد که محصولی که استفاده می کنند… 4K آیا او یا فوق العاده شفاف در اینجا دلیل آن را توضیح می دهیم. اول، در بازار دیجیتال، تصمیم گیری فوق العاده شفاف و 4K آنها هر دو یک چیز هستند، بنابراین اگر یکی از آنها … تلویزیون 4K به جای تلویزیون فوق العاده شفاف چه انتخاب کنید یا نه، تجربه متفاوتی نخواهید داشت. تفاوت اصلی بین این دو تصمیم فقط مربوط به صنعت فیلم است و کارگردانان و تهیه کنندگان بهتر است تفاوت بین این دو را بدانند. فوق العاده شفاف و 4K نگران باش

مهمترین چیز برای مصرف کنندگان در دسترس بودن محتوا است. خدمات پخش عمده مانند Netflix، Amazon Prime Video و Hulu محتوای با کیفیت بالا ارائه می دهند 4K نمایش داده شود، اما ممکن است محدودیتی برای مقدار محتوایی که می توانید با کیفیت بالا ارائه دهید وجود داشته باشد 4K تماشا کن، آنجا باش این بدان معنا نیست که نمی توانید محتوای دیگر را با وضوح کمتر تماشا کنید. این فقط به این معنی است که شما همیشه روبرو هستید 4K شما آن را نخواهید داشت و بس.

تفاوت بین کیفیت UHD و 4K

آنچه ما بیشتر تماشا می کنیم: فوق العاده شفاف یا 4K?

برای بازار دیجیتال، شما به همان میزان محتوا دارید فوق العاده شفاف، محتوا 4K مصرف، زیرا هر دو تقریباً به یک چیز اشاره دارند. وقتی نوبت به در دسترس بودن محتوا می رسد، کمی پیچیده تر می شود. اگرچه تنها درصد زیادی از مصرف کنندگان آمریکایی تلویزیون های سازگار دارند 4K آیا همه گزینه‌های پخش جریانی یا تلویزیون ماهواره‌ای هنوز موجود نیستند 4K به دلیل عوامل مختلف از جمله قیمت و استفاده از داده پشتیبانی نمی شود.

برای پخش محتوای با کیفیت بالا 4Kکاربران به این نیاز به پهنای باند بسیار سریع دارد و در نتیجه مصرف داده بالایی دارد. همه کاربران به این سرعت دسترسی ندارند، بنابراین دسترسی به این حجم از محتوا ممکن است محدود باشد. همچنین در برخی از پلتفرم های جریان، برای نمایش محتوای با کیفیت بالا 4K، ممکن است مجبور به پرداخت هزینه های اضافی باشید.

به عنوان مثال، نتفلیکس در برنامه های پرمیوم خود برای دسترسی به محتوا برنامه ریزی می کند فوق العاده شفاف یا 4K هزینه های اضافی را از کاربران دریافت می کند. در زیر فهرستی از پلتفرم‌ها و دستگاه‌هایی که در حال حاضر در حال پخش هستند وجود دارد 4K و فوق العاده شفاف پشتیبانی می شود، با توجه به:

  • یوتیوب
  • آمازون پرایم ویدئو
  • HBO
  • نتفلیکس
  • تکنولوژی Ultra HD Blu-ray
  Tiny11 را فراموش کنید. کوچکترین نسخه ویندوز 11 تنها 100 مگابایت است! (او تماشا میکند)

تفاوت بین Ultra HD و Forky

هزینه انتخاب تلویزیون فوق العاده شفاف یا 4K با تو؟

در حالی که هزینه یک تلویزیون فوق العاده شفاف یا 4K عواملی مانند انتخاب برند، اندازه تلویزیون و هزینه سایر لوازم جانبی مورد استفاده برای پخش محتوا 4K یا فوق العاده شفاف شما به آن نیاز دارید، بستگی به تجهیزاتی مانند کابل دارد HDMI سازگار با فوق العاده شفاف و ارتباط وای فای همچنین باید در نظر داشته باشید که برای پهنای باند بالا مناسب است. علاوه بر این امکان دسترسی به محتوا نیز وجود دارد 4K، باید برای خدمات اشتراک ممتاز هزینه اضافی بپردازید.

شما می توانید تلویزیون Ultra HD 4K به دنبال چند صد دلار یا چند ده میلیون تومان باشید که معمولا صفحه نمایش های کوچکتر مانند 50 اینچ یا کمتر و از برندهای کمتر شناخته شده هستند. برخی از تلویزیون ها 4K بسته به اندازه، مشخصات و ویژگی‌های اضافی مانند ادغام با دستیارهای صوتی Google (دستیار گوگل) هزینه آن می تواند به چند هزار دلار یا حتی بیش از 20 میلیون تومان برسد.

نتیجه

در پایان و به طور خلاصه باید بگوییم که تنها تفاوت مهم بین… فوق العاده شفاف و 4Kتفاوت آنها در بازار هدف و جامعه است. برای اکثر کاربران و مردم عادی در مرحله کاربرد تفاوت محسوسی بین این دو اصطلاح وجود ندارد اما اگر فردی فعال در عرصه سینما هستید باید تفاوت این دو اصطلاح را به خوبی بدانید. اساسا فوق العاده شفاف رزولوشن آن 3840×2160 پیکسل است اما 4K رزولوشن مرجع که عمدتاً در صنعت سینمای دیجیتال استفاده می شود، 4096 x 2160 پیکسل و 256 پیکسل گسترده تر از آن است.

سوالات رایج

فوق العاده شفاف بهتره یا نه؟ 4K?

تفاوت بزرگ بین فوق العاده شفاف و 4K برای مصرف کنندگان وجود ندارد. با وجود تفاوت جزئی بین عرض قاب تصویر در دو استاندارد فوق العاده شفاف و 4Kبین این دو اصطلاح هیچ ترجیحی بر دیگری وجود ندارد و در بیشتر موارد تفاوت خاصی بین این دو استاندارد وجود ندارد.

او هست فوق العاده شفاف همینطور 4K او هست؟

برای مصرف کنندگان، بله. در بازار نمایشگر (تلویزیون، کامپیوتر و …) فوق العاده شفاف و 4K شبیه هم هستند.

4K Ultra HD چیست؟

4K Ultra HD این یک اصطلاح فانتزی از برخی سازندگان است و به وضوح 3840 x 2160 پیکسل اشاره دارد که 4 برابر اندازه است. Full HD (1920 x 1080) او هست. این وضوح تصاویر واضح تر و جزئیات دقیق تری را ارائه می دهد.

چگونه تلویزیون را بشناسیم؟ 4K او هست؟

مشخصات تلویزیون را بررسی کنید. به دنبال عباراتی مانند 4K Ultra HD، فوق العاده شفاف3840 اینچ 2160 او هست. همچنین می توانید از فروشنده یا راهنمای تلویزیون بپرسید.

برای تلویزیون هست؟ 4K بهتره یا نه؟ فوق العاده شفاف?

تفاوت بین 4K و فوق العاده شفاف برای مصرف کنندگان، هیچ کدام وجود ندارد و نمی توان گفت که یکی از دیگری بهتر است. هر دو اصطلاح به یک چیز اشاره دارند.

منبع: https://www.shahrsakhtafzar.com/fa/articles-guides/tv/50339-4k-vs-uhd-difference